sport-kocarek_x-lander-x-run

Pokud vybíráte běžecký kočárek nebo kočárek, s kterým budete chtít trávit spoustu času v přírodě, na dlouhých procházkách a aktivně proplouvat mateřstvím, X lander X run je jedním z mnoha kočárků, které vám toto umožní. Pojďme se na něj podívat z blízka.

Vzhledem k tomu, že můj X lander X run má za dva roky již naběháno 3500 km a nachozeno ……no to se snad ani nedá spočítat…. mohu se považovat za osobu jednu z nejpovolanějších hodnou udělat nějakou tu recenzi. Konec chvástání, jdeme na to.

IMG_2342

 

 

 

Prvním požadavkem při výběru sportovního nebo běžeckého kočárku jsou vlastnosti kol. Kola jsou u tohoto kočárku nafukovací, zadní kola jsou poměrně velká a klopená. Přední kolo je na pevno a také není nejmenší ( oproti jiným kočárkům ). Tyto milé vlastnosti nám budou jen k užitku a hned vysvětlím proč. Nafukovací kola jsou především vhodná do terénu, protože kočárek tolik nedrncá. Pokud píchnete není problém duši vyměnit, neboť zrovna tyto velikosti prodávaji v běžných cyklistických potřebách, např. v Decathlonu. Velikost je jednou ze zásadních vlastností, za prvé čím větší kolo tím menší tzv. valivý odpor, tudíž se méně nadřete a za druhé, pokud už nějakou tu malou nerovnost na vašich běžeckých toulkách potkáte, nebude problém ji překonat. Klopená kola v kombinaci s lehkou hliníkovou konstrukcí kočárku X lander X run zaručuje vysokou stabilitu a kočárek se jen tak nepřevrátí. Přední kolo ( na pevno bez možnosti aretace ) umožňuje při běhu do kočáru strčit a pár metrů běžet bez potřeby kočár tlačit. Samozřejmě je nutno podotknout, že tento způsob běhu budete moci praktikovat jen na hladké asfaltové cyklostezce. V případě manipulace s kočárkem, např. ve městě či obchodě vám kolo bez možnosti aretace možná bude chybět, nicméně dá na způsob otáčení kočárku poměrně rychle zvyknout. Prostě kočár snadno nadzvednete na zadní kola a nasměrujete tam kam potřebujete. A jde to opravdu lehce. A pokud běžíte a uvidíte na cestě malou překažku, např. kámen, není nic jednodušího, než při běhu také kočár tímto způsobem nadzvenout a předním kolem se překážce vyhnout, aniž byste zpomalily na tempu.

DCIM100GOPROGOPR0459.

 

 

 

 

S kočárkem X lander X run je možné běhat od počátku, co se miminko narodí.  Jedná se o tzv. trojkombinaci, tedy podvozek kočárku, na který se dá dokoupit hluboká korbička pro malé miminko, ale také autosedačka typu vajíčko. Těžiště kočárku s hlubokou korbičkou není úplně ideální k běhu samotnému, nicméně pokud budete běhat opatrně a na rovnějších cestách, běh si užijete i tak. O to víc se můžete těšit, až Vám miminko začne sedět a vy ho přesunete do tzv. sporťáku, to už bude jiná káva. Těžiště bude tam kde má být, dítě bude upevněno 5 bodovými pásy, takže ho během tréninku neztratíte a co je hlavní kočárek bez korbičky bude o pár deka lehčí. Bohužel se budete těšit jen chvíli, protože zjistíte, že vaše dítě nezřízeně přibírá a roste a z vašich rychlých výběhů se stavají opět ty pomalé a potem zborcené běhy. Ale nezoufejte, co bolí, to sílí.

Ruční brzda je nutná nebo nebo není ? Řekla bych, že brzda je potřebná hlavně, když plánujete s tímto kočárkem bruslit a je také fajn, když si chcete z prudkého kopce přibrzdit. A kočárek X lander X run jí naštěstí má. Nicméně při běhu jako takovém jí tolik používat nebudete. Za prvé byste byly samy proti sobě, kdybyste volily trasy s velkými výškovými rozdíly. Teda neříkám, že se v kopcích s kočárkem běhat nedá, ale myslím si, že vám k pocitu intenzivního tréninku bude bohatě stačit dítě samotné. A za druhé, pokud už nějaký kopeček během tréninku potkáte, možná si ho rádi seběhnete svižněji. Není nad to se s potěšením kochat pohledem na svůj sporttester, kterak se vám zvyšuje průměr z ufuněných 7 min/km na 5,  dá-li pán bůh.

IMG_6323

 

 

A teď ke všem těm hýblátkům. Rukovět je nastavitelná na několik poloh, takže máte možnost nastavit rukovět tak, abyste se ke kočárku nehrbila a tzv. nevěšela. Zadní kola jsou rychloodnímatelná i pro úplné blbce, stejně tak i úplné složení kočárku. Přední kolo je na rychloupínák – každá nadšená cyklistka tedy zvládne. Nožní opěrka lze také dát do polohy ležmo. A teď k první mouše tohoto kočárku. Zádová opěrka nelze dát do úplného lehu. Je to veliká škoda, protože co si budeme povídat, běháme hlavně se spícími nicnechtějícími dětmi. Ale na druhou stranu, dítě tam rozhodně není v pozici úplného sedu a celkem pohodlně usne. A druhou mouchou, kterou bych uvedla je, že kočárek je tzv. „otevřený“.  Ne že bych s gustem běhala ve větrné bouři, ale jakmile se do kočárku opře poryv větru, je možné, že vám to dítko probudí. Proto bych uvítala, kdyby stříška byla více klopená do předu. Určitě by se osvědčila i jako ochrana proti sluníčku.

Odpružení, což je třetí a poslední moucha tohoto kočárku, prostě není. Tuto funkci nahrazují pouze velká nafukovací kola. Pokud běháte s miminkem v korbičce, které se narodilo v létě za velkých veder, je dost pravděpodobné, že budete vyděšená, jak se tam miminko dost natřásá neboť ho nebudete mít ani ve fusaku, ani v zavinovačce, prostě v ničem.  A tady nemluvím ani o běhu, ale o chůzi samotné. České chodníky jsou totiž o několik chlupů horší než naše silnice. Nezoufejte, jakmile miminko dosáhne víc jak 4 kila, ochladí se, a vy miminko vložíte do zavinovačky nebo fusaku, můžete směle a samozřejmě s ohledem na terén, vyrazit – ze začátku nejlépe po cyklostezkách.

IMG_5382

 

 

 

 

 

Některé doplňky jako jsou pláštěnka jsou v tréninku naprosto nezbytné. Ke korbičce je pláštěnka součástí výbavy, tedy v ceně korbičky, nicméně ke sporťáku nikoliv. Originál pláštěnka na tento kočárek je sice cenově dražší, ale lépe padne – zvlášt na netypická velká kola. Pokud se rozhodnete objednat pláštěnku neoriginální, můžete se potýkat s nepříjemným zadrháváním pláštěnky do kol.

A co říct na závěr ? I přes všechny tyto malé nedostatky, je kočárek X lander X run sympatickým společníkem na vaše tréninky.  Je lehounký ( 12 kg ), není ani moc dlouhý ( pouze 118 cm ), snadno ovladatelný a hlavně cenově přijatelný. Takže milé sportovní maminky, běžte si pro něj.

 

Alena – Sportovní maminka

 

P.S. Výrobci X lander X run určitě nepočítali, že někdo s tímto kočárkem zdolá tolik kilometrů, za každého počasí, v jakémkoliv terénu. Proto jsem musela po čase měnit sjeté pláště. A košík, který je připevněn kovovými patentky právě v těchto místech zrezivěl, tudíž se nedá znovu připevnit. Ale to vše přikládám mému „nadměrnému“ používání 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share: