2

Pokud jste běžkyně tělem a duší a to určitě jste, jistě vás bude zajímat, jestli tento sport můžete provozovat i po narození dítěte. Samozřejmě, že můžete. Za předpokladu, že budete mít hlídání a nebo kočár přímo na míru vašemu koníčku. Hlídání je samozřejme ta nejlepší varianta, nicméně je nutné zvážit, zda ho budete mít opravdu tak často, aby pokrylo vaše tréninky. Ze zkušeností se přikláním k pořízení běžeckého nebo sportovního kočáru, i přestože se domníváte, že po narození dítěte se nic nezmění a vy si nadále budete sportovat ve stejné míře jako před tím. Nejedna představa a idea o dětech vzala za své okamžikem narození :-). Možná jednou budete ráda, že budete moci kdykoliv vyběhnout, aniž byste ohlížela na to, zda máte zajištěné hlídání. V neposlední řadě jsou sportovní kočárky velice praktické nejen při běhu samotném, ale osvědčí se i na dlouhých procházkách přírodou. A co si budeme namlouvat, naše chodníky a silnice nejsou ve stavu, abychom mohli tvrdit, že poskytují ten správný komfort příjemné hladké jízdy. Terénní kočár pro vás bude jen výhodou.

Sportovních kočárků je na trhu naštěstí celá řada a záleží na vás kterému sportu dáváte přednost, jestli běhu, bruslení či cyklistice a podle toho kočárek vybírat. Pojďme se ale nejdříve zaměřit na kočárky běžecké :

Zaměřte se na velká kola a nízkou hmotnost kočárku

Prvním důležitým předpokladem pro výběr běžeckého kočárku jsou velká nafukovací kola s možností zaaretovat kola na pevno ( není chybou pokud kočárek má kola pouze na pevno). Nejen že velká kola zvládnou terénní nerovnosti, ale jak nám fyzika káže, mají menší valivý odpor. Zaaretovaná kola vám poskytnou tu správnou techniku běhu, kdy budete moci kočár trochu popostrčit a na chvíli pustit, tedy běžet bez potřeby kočár tlačit. Některé kočárky mají i klopená kola z důvodu větší stability, například X lander X run a i tato vlastnost není k zahození, nicméně není nejdůležitější.  Běžecký kočárek je vždy trojkolka. Dalším důležitým faktorem běžeckých kočárků je jejich hmotnost a velikost. Běžecká mantra praví, ani o kilo sebou navíc. Což vyznívá směšně, pokud si uvědomíte, že prospívající dítě bude čím dále více těžší a vy se budete lopotit nejen s kočárem samotným, ale i s jeho vybavením, fusakem, vlhčícími ubrouskami, plenkami, nahradním oblečením, pitím nebo svačinou. Nicméně proč si to komplikovat hned na začátku. Zvažte také, kam všude s kočárkem budete chodit. Spousta terénních kočárků je dost robustních a a jejich velikost bude na úkor pohodlného cestování MHD, vměstnání se do výtahu apod. Chce to najít ten spravný kompromis a uvědomit si, co vlastně od kočárku očekáváte.

Rukověť a brzda

Poměrně zásadní věcí je udržování alespoň trochu správné techniky běhu. K tomu je předpokladem nastavitelná rukověť, která se při běhu dává poměrně vysoko, právě proto aby se člověk při běhu nepředkláněl a nehrbil. Ruce při běhu by měly svírat úhel cca 90 stupňů a podle toho si nastavte rukověť. Také neopominu brždění. Ruční brzda je fajn věc, pokud si chcete při procházce či běhu přibrzdit z prudkého kopce, nicměně je nezbytná zvlášt pokud plánujete s kočárkem i bruslit. Při běhání ji tak často nepoužijete, za prvé budete ráda, že kočárek vůbec jede, za druhé asi nebudete vyhledávat trasu s velkými vyškovými rozdíly a v neposlední řadě, když už na nějaký kopec dojde, možná ho ještě z chutí seběhnete svižněji ( slovo svižně bude totiž ve vašich trénincích doslova pojmem vzácným, ne-li nedostižitelným ). Ale většině sportovních kočárků ruční brzda nechybí.

Odpružení

Měla bych se také zmínit o odpružení kočárku. Je to jedna z mála věcí, kterou v posledních letech začali výrobci tak trochu šidit. Přitom předchozí generace miminek se na celopérákách doslova prohoupala. Samozřejmě odpružení je plusovým bodem navíc, i když ho spousta sportovních kočárků ani nemá. Tuto funkci přebírají už zmíněná velká nafukovací kola. Je však důležité říct, že nějaká ta pérka navíc neumožní naprosto bezohlednou jízdu přes veškeré nerovnosti. Je potřeba se smířit, že některé tréninkové pasáže budete muset zdolat chůzí.

Design

A nebyly bychom to my ženy, abychom neřešily barvy. Vzhledem k tomu, že kočárek bude sloužit i jako tréninková pomůcka, doporučujeme barvy praktické, zvlášť pokud s kočárem budete výbíhat za jakéhokoliv počasí a budete brázdit i místní polní cesty. Nepřemlouvám vás, abyste si pořídily kočárek v padesáti odstínech hnědé, ale za rozhodnutí koupit např. elegantní černou, mi budete líbat ruce.

Zeptejte se zkušených maminek

A rada na závěr. K výběru kočárku si přizvěte osobu již mateřstvím osvícenou, nejlépe svoji kamarádku-zasloužilou matku, která vás zasvětí do tajů ostatních neméně nutných vychytávek, o kterých nemáte zatím ani páru. Vypíchnu alespoň možnost sklopit kočárek vzadu do lehu, polohovatelný podnožník – také do lehu ( běháme totiž hlavně když děti spí ! ) a stříška klopená tak, aby do kočárku nefoukalo a nesvítilo tolik sluníčko ( řešením můžou být různé clony proti sluníčku ). Pokud tyto vědmosti mít nebudete, může se stát, že sice budete z obchodu odcházet s běžeckou formulí, nicméně kočárek pro praktické využití a pohodlí vašeho malého sparinga nebude tou správnou volbou.

 

Alena – Sportovní maminka

 

 

 

 

Share: