DCIM100GOPROGOPR0489.

Tak a stalo se, je z vás novopečená maminka, bříško je pryč a vy už přemýšlíte jakým způsobem se vrátit do formy. Jak začít trénovat a především jak do toho vměstnat náročnou péči o miminko. Nebo spíše naopak jak vměstnat trénink mezi ty všechny plenky, prdíky, zoubky a teplotky. Není však nic jednouššího než k tomu využít čas stravený venku s kočárkem.

Výběr kočárku

V první řadě je důležitý výběr kočárku. Pravdou je, že se dá běhat skoro s každým kočárkem, nicméně bych se přikláněla k tomu, zvolit si kočár přímo na míru tomuto sportu. Běh s kočárkem je náročný a velmi intenzivní trénink a je dobré si to usnadnit hned od počátku. Sportovní kočár tedy bude tou nejlepší volbou. A i kdybyste s kočárkem přímo neběhala, sportovní kočárek vám umožní příjemně a pohodlně strávit chvilky v přírodě nebo na dlouhých procházkách.

Běhat můžeme začít hned

Běhat s kočárkem můžete od chvíle, kdy se začnetete po narození miminka cítit dobře. Některé z nás po šestinedělí, někdo dříve, někdo později. Mnozí můžou namítat, že s hlubokým kočárkem a s tak malým miminkem se běhat nemůže.  Opak je však pravdou. Pokud zvolíte rovné asfaltové cesty, cyklostezky nebo případně trochu upravené přírodní cesty bez kamenů a kořenů a tím eliminujete otřesy, které by miminku byly nepříjemné, nic Vám v této bohulibé sportovní činnosti nebraní. Je tedy možné, že ze začátku budete běhat pouze jednu trasu, či budete běhat stylem stejná cesta tam, stejná zpátky, protože zjistíte, že vaše okolí nenaskýtá jinou možnost. Nebo si prosadíte svůj oblíbený běžecký okruh, ale jisté terenní pasáže budete muset překonat chůzí. Ale to vůbec nevadí, i to se počítá. Navíc bude, milé dámy, líp ( a v něčem zase hůř ), věřte tomu. Jakmile dítko povyroste a vy budete moci využít sportovní kočárek ( tzv.sporťák ) nebo využijete k běhu přímo sportovní kočárek „typu vozík“ ( Chariot, Croozer atd. ), bude to zase jiné kafe. V jistých ohledech sladší, v jistých zase o trochu víc hořké :

Běh s malým ( neškodým ) miminkem

S malým sparingem, kterému je sotva pár měsíců je běhání poměrně fyzicky snadné. Pro nás běžce, co řeší každý gram navíc, je malé miminko jen lehkých závažím. Navíc tyto malá škvrňata většinou dlouho spí, takže nic nebrání dlouhým tréninkům. Teda pokud tomu prozměnu nebrání naprostá únava a vyčerpání z celého toho mateřského kolotoče, které se nezřídka vyskytují snad u každé z nás. Dalším doprovázejícím pozitivním jevem u těchto prozatím neškodých uzlíčků je to, že po vás během běhu až tolik věcí nechtějí. Nemusíte s nimi vést sáhodlouhé debaty o tom, kdy už tam budééééém. Nemusíte houkat pod každým mostem, pod kterým probíháte či nemusíte zpívat nebo recitovat tradiční lidové. Jediná hrozba je, že nebudete jediná, komu dojde a dostane tvz. hlaďák.

Běh s batoletem 

S větším sparingem začínají pro běžce krušné chvíle. Zatímco vy ladíte formu a sledujete každičké mizící deko, které vám dopomůže k lepším časům, vaše dítko nekontrolovatelně přibírá. Jaká nehoráznost. Takže zatímco jste se začaly radovat s vlastností sporťáku, kde už je váš potomek pevně ukurtován a těžiště kočárku lépe přizpůsobené k běhu samotnému, budete trpět, funět a lopotit se do každé sebemenší nakloněné rovninky. Navíc dítka jsou již od malého věku bytostmi škodolibými a váš tréninkový plán vám budou s velkou chutí měnit k obrazu svému. Tu ztracený dudlík, tu ztracená botička jsou hlavními důvody, proč se budete nucena několikrát po trase vrátit a nechtěně navyšovat tzv. objem. A jak už jsme se zmínila výše, pokud nebudou už od prvního kilometru krásně spinkat, pravděpodobně po vás budou požadovat neustálou a nepřetržitou obsluhu ve formě občerstvení, vyvenčení, proběhnutí a řešení naprosto nepředvídatelných problémů. Ty větší dokonce v kopci drze konstatují, že kočárek nejede !

Technika běhu

A dostáváme se k hlavnímu a to technice běhu s kočárkem. Správný kočárek by měl mít kola na pevno ( tvz. zaaretované ) abychom do něj mohly při běhu strčit a pokračovat v běhu bez tlačení kočárku. Bohužel těchto momentů je při běhu pomálu,  lze toho využít pouze jen na rovině a asfaltu. Většinu trasy budete nucena kočárek tlačit. V ideálním případě tlačit jen jednou rukou, druhou si pomáhat klasickým pohybem běžecké paže a ruce pravidelně střídat. Bohužel kopce, terén a všeobecně velká zátěž při běhání s kočárkem bude důvodem, proč budete nucena tlačit i oběma rukama. V tomto případě se snažte o kočárek neopírat a nehrbit se. Opřete se o kočárek jen v případě přicházejícího kolapsu, případně že si chcete poplakat, že vám partner odmítnul ratolest pohlídat.

A proč to děláme ?

Běhání s malým miminkem přináší nesporně spoustu výhod. Určitě se rychle dostanete po porodu do formy. Běhání je, a vždy bude nejefektivnější sport, co se týče udržení optimální tělesné hmotnosti či hubnutí. Takže pokud nějká kila přibyla během těhotenství, půjdou dolů ani nebudete vědět jak. Fyzická kondice je během mateřství naprosto nepostradatelná, bude vám k dobru ve všech ostatních činnostech související s péčí o ty malé neposedy. V okamžiku, kdy budete svou ratolest několikrát za den honit s oblečením, budete jí nucena doslova zalehnout, aby se vám zdařila výměna plenky nebo ji budete nosit spolu s odrážedlem a nákupem v naručí domů, budete ráda, že vaše fyzická kondice dosahuje kvalit závodníka Spartan race. Ono totiž mateřství je podobný závod. Také noční výskoky k postýlce budete zvládat s větší odolností. I když tam bychom si dovolila tvrdit, že naopak noční výskoky jsou učinnou tréninkovou pomůckou k běhu samotnému. Dopomůžou vám k rychlým startovním reakcím na závodech. A pokud by na závodech pořadatelé použili místo startovní pistole nahraný dětský pláč, myslím, že všechny matky by vystartovaly o setiny dříve než jejich mužské či bezdětné protějšky.

Běhání s kočárkem je krásnou činností, kdy mužete spojit vlastní koníček s potřebami malého dítka být na vzduchu, případně poslouží jako záminka, kterak se dostat co nejrychleji na dětské hřiště. A co je nejdůležitější, pročistí vám hlavu a nabije potřebnou novou energii,  k překonání všech starostí a strastí během tak náročného období, jako je mateřská ….ehm ….“dovolená“.

 

Alena – Sportovní maminka

 

 

 

 

 

 

 

 

Share: